Nowocześni progresywni rodzice niemal od urodzenia dbają o rozwój dziecka. A metoda Montessori jest najulubieńszą wsród rodziców i pedagogów. Na szczęście aby wychowywać dziecko według daniej metody nie trzeba szukać jakiegoś konkretnego żłobka lub klubu dla dzieci. Wystarczy stworzyć „Montessori-środowisko” w domu, organizując przestrzeń trzymając się zasad pedagogicznych.
Główne założenia metody Montessori:
- Metoda jest dla dzieci w wieku od 2-3 lat, ale niektóre elementy wychowywawcze można już stosować dla noworodków i niemowląt.
- Dziecko koniecznie ma się uczyć samodzielności. Mały człowiek sam ma wybrać z jaką zabwaką, jak chce się bawić i ile to zajmie czasu – dorosła osoba nie może narzucać żadnych zasad zabawy.
- Dorosły powinien unikać rozwiązywania problemów malucha i pozwolić mu samodzielnie zmierzyć się z tym.
- Jeśli dzieci wspólnie się bawią maja przy tym zachować ciszę nie przeszkadzać innym, nie walczyć o zabawki (kto pierwszy wziął zabawkę – ten się z nią bawi).
- Dziecko uczy się, że po zakończonej zabawie trzeba odłożyć zabawki w to samo miejsce, z którego je wcześniej zabrało.
Na czym polega metoda Montessori? Nacelowana jest na rozwój motoryki, mowy, wprowadza dziecko w świat matematyki oraz daje szanse wszechstronnego rozwoju fizycznego, psychicznego, duchowego i społecznego. Wadą danego programu wychowawczego jest brak zadań twórczych oraz gier aktywnych dla małych pociech, dlatego warto nad tym popracować oddzielnie.
„Montessori-środowisko” w domu
Głównym warunkiem harmonijnego rozwoju dziecka według Montessori jest odpowiednio zorganizowane środowisko. Żadnego kreatywnego bałaganu, klocków lego na dywanie i plasteliny pod poduszką (też uważamy że jest to troche nudne, ale cóż). W pokoju dziecka ma być porządek, dlatego niezbędne są mebli do przechowywania zabawek, by maluch mógł samodzielnie zadbać o schludność w pomieszczeniu. Najlepsza opcja – niewysoki regał z pojemnikami.
Jakie zabawki najlepiej wybrać?
Bedą preferowane zabawki z naturalnych marialów. Nie powinny być najprostrze, by dziecko miało nad czym pomyśleć. Mile widziane wielofunkcyjne zabawki, z dużą ilością detali, nietypowe gry i zadania. Właśnie na stronie internetowej Jegoza mamy duży wybór ekologicznych, ciekawych gier i zabawek, które sprawdzą się na zajęciach w ramach metody Montessori.
Kolejny etap – podział przestrzeni. Pokój lub przestrzeń dla zabawy trzeba podzielić na kilka stref tematycznych: wegług Marii Montessori dziecku łatwiej będzie się odnaleźć i zrozumieć czym w danej chwili chce zająć się.
- Strefa praktyczna pomoże w zapoznaniu się z umiejętnościami domowymi – zamiatanie podłogi za pomocą szczotki i szufelki, zapinanie i rozpinanie guzików, suwaków, sznurowanie, krojenie owoców i td. Tu będą przydatne Busy Board’y, sznurki, zestawy zabawek kuchennych.
- W strefie sensorycznej znajdują się przedmioty, które się różnią kształtem, rozmiarem, kolorem i wagą. Zabawa w tej strefie nacelowana na rozwój motoryki, wrażeń dotykowych, pamięci oraz uwagi. Można kupić piłeczki sensoryczne różnych kolorów i kształtów, kostki edukacyjne, piramidki, sortery. Aczkolwiek możesz własnoręcznie stworzyć sensoryczne pudełki, zapełniając je kaszami, koralikami, guzikami, piaskiem, kamyczkami i td.
- Zabawa w matematycznej strefie pozwoli dziecku zapoznać się z liczbami i figurami geometrycznymi, pomoże w nauce liczenia. Tu również przydadzą się sortery, piramidki, kostki edukacyjne i inne.
- W strefie językowej dziecko nauczy się literek i sylab, poszerzy swoje słownictwo. Tu będzie potrzebna gra alfabet, kostki z sylabami, zabawkowe figurki zwierząt i td.
- Kosmiczna strefa obejmuje nie tylko zagadnienia astronomiczne, ale też wiedzę z zakresu fizyki, chemii, przyrody, biologii i ekologii, narodowościach świata oraz geografii. Dla najmłodszych w tej strefie można zaprezentować figurki ptaków i zwierząt, pojemniki z piaskiem oraz wodą, kamienie dla zabaw lub eksperymentów. Dla przedszkolaków – mapy, globusy, mapę nieba gwiaździstego, model układu słonecznego, kolekcję minerałów i td.
Gdy przestrzeń dla gry i zabawy będzie gotowa, zaprezentuj je dziecku i obserwuj (pamiętasz, by nie wtrącać się?). No i oczywiście w prezencie dostajesz ciszę i spokój, porządek w domu a do tego poranną kawusie na luzie – takie są zalety metody Montessori.
W każdym razie nie ważne czy wybraliście metode Montessori w wychowywaniu czy inną warto pamiętać że wiodącą aktywnością dziecka w wieku przedszkolnym jest zabawa. Tak więc gry, zabawki i co niesamowicie ważne – spędzanie czasu z blizkimi ma niezmierny wpływ na harmonijny rozwój dziecka. Psycholodzy również potwierdzają że żadne zajęcia w tematycznuch klubach i przedszkolach nie zamienią wspólnych zabaw z rodzicami. A jakie są wasze ulubione zabawy?